V dnešní době již nemá smysl uvažovat o jiném než kondenzačním spotřebiči. Stále jsou však případy, kde je možné ještě nainstalovat klasický kotel nebo plynový ohřívač vody.
Výhody kondenzačních kotlů: mohou být instalovány téměř všude, nejsou náročné na spalovaný vzduch z prostoru. Většinou se snažíme, aby vzduch pro spalovaní byl přiváděn, komínovým tělesem nebo mimo prostory Vašeho bytu. Mají velkou učinnost a úsporu oproti nekondenzačním kotlům.
Nevýhody kondenzačních kotlů: při spalování vzniká 10-20litrů kondenzátu, který musí být odveden do splaškové kanalalizace. Jeho PH je dosti zásadité. Ve veřejné kanalizaci dochází k jeho neutralizaci. Takže je nutné napojení na kanalizační potrubí. Také Vás asi nemine vyvložkování komína, kde částka se většinou pohybuje okolo 20tis Kč.
O nekondenzačních spotřebičích: kotle a plynové, průtokové ohřívače (lidově - karmy, autorem a výrobcem byl KARel MAcháček, odtud Karma), mají velký nárok na přiváděný vzduch a tah komína. Funkčnost tahu komína a přiváděný vzduch jsou nezbytné pro jejich provoz a správné spalovaní plynu. Pokud máte v bytě instalována plastová okna, je instalace nekondenzačního spotřebiče v tomto prostoru životu nebezpečná, horzí otrava CO.
V žádnám případě dnes tyto spotřebiče nelze instalovat do koupelen, natož do prostorů menších než 8m3. Takže při výměně nového kotle v koupelně se kondenzačnímu spotřebiči nevyhnete.
Pokud již plynový ohřívač máte, je nutné osadit detektor CO a zajistit dostatečný přísun vzduchu. Což nestačí pokud máte díry od podlahy až ke stropu do koupelny a máte osazena plastová okna. V tomto případě je nutné udělat díru, ven z domu. Reálný stav proměří náš technik 4 Pascalovým Testem. Pokud naměří nevyhovující hodnoty, máte doma s největší pravděpodobností skrytého zabijáka.
Toto jsou základní výhody a nevýhody kondenzačních a nekondezačních spotřebičů. Více detailů a technických specifik s Vámi ochotně prodiskuteje náš technik dle konkrétního případu.
Další otázkou zákazníka bývá výkon
Zde se již nebudu zmiňovat o nekondenzačních spotřebičích a jejich variantách, zaměřím se pouze na kotle kondenzační.
Výkon - v dnešní době při modulaci spotřebičů s minimálním výkonem od 3-4kW, nemusíte řešit jestli pro Vás kotel není moc silný. Výkon kotle volte spíše podle tepelných ztrát Vašeho domečku nebo malého bytečku, kde maximální výkon spotřebiče využijete nespíše pro průtokový ohřev.
postačí Vám jakýkoliv průtokový kotel s ohřevem, kde u každého spotřebiče máme uvedený minimální a maximální výkon.
Doporučuji jednoznačně tyto spotřebiče.
Ze zkušeností, s ohledem na komfortní ohřev teplé vody doporučuji jednoznačně tento kousek.
A preferujete komfortnější ohřev, jelikož se rádi cachtáte ve vodě jako já?
Pak je pro Vás jasnou volbou tento model. (nedoporučuji při kombinaci s podlahovým vytápěním)
Základní volbou by mohl být BOSCH GC 8700iW. Zde bych, spíše volil kotel podle celkových ztrát domu či bytu a umístil zásobník na 120litrů. Nabídka výkonnostního rozsahu od 2kW do 14 -16 - 20 - 25 až 31kW vyhoví i nejnáročněním zákazníkům. Teplou vodu Vám zajistí zásobník se 120litry. Přičemž 24kW kotel je schopen obsah zásobníku z 12°C na 60°C ohřát do 30 minut. Vy tím, tak získáte cca 500l teplé vody na neustálé rachtání a cachtání.
Vybírat můžete zde.
Zde platí totéž, co pro menší domek. Doporučoval bych kotel s výkonem od 20kW výše a uvažoval o zásobníku 160L.
V tomto případě nás kontaktujte dříve, než učiníte jakékoliv rozhodnutí.
Pravděpodobně Vám doporučím více než jeden kotel a efektivnější regulaci, včetně zásobníku s větším obsahem než 160L. Tímto řešemín dosáhnete absolutního komfortu jak při vytápění, tak při ohřevu teplé vody.
Pokud ovšem upřednostníte nižší vstupní investici, na úkor komfortu spolubydlících, utáhne to kotel o max. výkonu 50kW, který je určen výhradně na vytápění. Tento kotel budete muset doplnit o vhodný zásobník a regulaci, aby byl zajištěn bezpečný a plynulý chod celého systému.
Rádi Vám poradíme a navrhneme to nejlepší řešení.
V tomto případě Vám naprosto postačí kotel Bosch 2300i.
Základní, nejjednodušší ovládání má CR 10. Termostat, kde se volí pouze teplota a ani technicky méně zdatný uživatel neudělá chybu. I když, i u tohoto termostatu to někdy skončí výjezdem :)
CR 100 je nejlevnější termostat s týdenním programem. Výkon vs. cena je postačující, má menší display a jednoduché ovládání.
Osobně doporučuji Bosch CW 400. Tento termostat usnadní servisním technikům diagnostikovat možnou příčinu poruchy spotřebiče. Velkou výhodou je velký, přehledný displey - ihned víte co se děje.
Díky řadě funkcí se bez tohoto typu termostatu neobejdou majitelé velkých či činžovních domů. Své opodstatnění najde, ale i v menší bychtech.
A nakonec pro nadšence mobilních aplikací CT 200 Easy Control. Funguje jako dálkové ovládání, jednoduché, intuitivní. Vše se nastavuje v mobilní aplikaci. Pro provoz je nutné WiFi připojení k internetu. Můžete tak zatopit kdykoliv a odkudkoliv.
K CT 200 je jako bonus možné připojit bezdrátové termostatické hlavice a tak ovládat všechny radiátory ve Vašem domě či bytě.
Nezanedbatelnou výhodou je okamžité hlášení případné poruchy kotle, které se zobrazí přímo v mobilní aplikaci.
Autor textu:
Roman Maruna